1250 de copii și tineri au fost, în aceste zile, beneficiarii programului „Un ghiozdan pentru noul an şcolar”, derulat de Episcopia Huşilor, prin Asociaţia „Filantropia Ortodoxă Huşi”, coordonată de părintele consilier eparhial Vladimir Beregoi.

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, în zilele premergătoare începerii noului an școlar, elevii proveniți din familii nevoiașe au primit câte un ghiozdan nou, complet echipat cu rechizite.

Au fost vizați copiii din următoarele localități: Huși, Lacu Babei, Bălești, Bogdana, Avrămești, Voinești, Lingurari, Obârșeni, Orgoiești, Mireni-Chilieni, Ghermănești, Bălțați, Pădureni și Gârceni.

De asemenea, și copiii beneficiari ai celor trei Centre de zi ale Asociației „Filantropia Ortodoxă Huși”, din Fălciu, Boțești și Bârlad, au primit ghiozdane și rechizite noi.

Facilitarea accesului la educație, precum și asigurarea unui cadru adecvat pregătirii temelor constituie principalul scop al programului „Un ghiozdan pentru noul an şcolar”, aflat anul acesta la a II-a ediție.

Acțiunea a fost posibilă prin contribuția sponsorilor: Episcopia Hușilor; Comunitatea de români și basarabeni din estul Londrei – Parohia „Sfântul Dimitrie” Loughton, Londra, preot paroh Serghie Botizatu; Parohia Ortodoxă Română din Leeds, Marea Britanie, preot paroh Ciprian Nedelcu; Parohia Ortodoxă Română din Würzburg, Germania, preot paroh protos. Ghelasie Păcurar, precum și datorită mai multor oameni de bine din Timișoara, Câmpia Turzii, Orăștie, Ocna Mureș, și din comunitatea românească din Reggio Emilia, Italia.