Sâmbătă, 31 august 2019, Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a oficiat Sfânta Liturghie în Parohia Griviţa, Protopopiatul Bârlad. Alături de Preasfinţia Sa, a fost prezent şi părintele protopop Vasile Lăiu.

După citirea Sfintei Evanghelii, Părintele Episcop Ignatie a explicat cuvintele Mântuitorului referitoare la taina unirii dintre un bărbat şi o femeie:

„Din păcate, nu reuşim să luăm aminte la ce ne spune Domnul Hristos despre Taina unirii dintre un bărbat şi o femeie! Prin Taina Căsătoriei, doi oameni, două suflete, se decid să ceară binecuvântarea lui Dumnezeu, ca în felul acesta, cele două vieţi să devină una singură sau, cum ne spune Domnul Hristos, cei doi  să devină un singur trup.

Din nefericire, noi ne gândim că este vorba doar de o metaforă. De ce credem aşa? Pentru că nu mai reuşim să pricepem, în toată profunzimea, această sintagmă, pe care Hristos a rostit-o pentru toţi cei căsătoriţi. Cuvântul acesta ar trebui să devină deviza pentru o viaţă întreagă, pentru cei căsătoriţi. Căsnicia nu este altceva decât o luptă de a menţine unitatea dintre cele două suflete. Unitate pe care numai Hristos o asigură, prin dragostea Sa”.

Ierarhul Huşilor a arătat că doar prin iubire asumată şi prin luptă împotriva orgoliului, se poate menţine unitatea familiei:

„Prin Taina Nunţii, atât bărbatul, cât şi femeia, primesc această capacitate, această potenţialitate de a deveni una. Dragostea este cea care te transformă să nu mai trăieşti pentru tine, ci pentru cel pe care ţi l-ai asumat, pe care îl consideri darul lui Dumnezeu pentru tine. Când iubim pe cineva foarte mult, toate energiile sufletului nostru merg înspre persoana pe care o iubim. Nu mai trăim pentru noi, ci pentru celălalt, iar viaţa celuilalt este mai importantă decât cea personală.

Numai în felul acesta pot să ajungă soţul şi soţia un singur trup, să aibă aceeaşi gândire, aceeaşi mentalitate, acelaşi mod de a vedea lucrurile. Nu se poate ajunge în punctul acesta decât numai prin efort, prin cizelare şi prin extirparea orgoliului. Mândria nu ne lasă să mergem spre celălalt, ne învaţă să ne punem pe noi înşine pe primul loc. Devenim egoişti! Dragostea îl plasează întotdeauna pe celălalt în prim-planul vieţii noastre”.

Părintele Episcop Ignatie a arătat că unul din inamicii cei mai redutabili ai căsniciei este infidelitatea conjugală:

„În multe familii pătrunde infidelitatea conjugală, pătrunde agresivitatea, intervine lipsa de încredere, orgoliul, si nu mai reuşesc să lupte pentru unitatea familiei lor. Foarte uşor se rănesc unul pe celălalt. Când răneşti sufletul celuilalt, acesta devine fragil, se vulnerabilizează şi nu mai are capacitatea de a iubi.

Când unul înşeală, este ca şi cum intră un străin în căminul conjugal. Este ca un virus care intră şi destabilizează relaţia dintre cei doi. Este o lovitură de bumerang, care zdrobeşte unitatea dintre ei. Oricât s-ar ascunde unul faţă de celălalt, când este vorba de infidelitate conjugală, aceste lucruri  se simt, chiar dacă nu sunt mărturisite”.

În finalul cuvântului său, Ierarhul Huşilor i-a îndemnat pe cei prezenţi să lupte pentru unitatea şi frumuseţea căsniciilor lor:

„Luptaţi pentru unitatea căsniciilor voastre! Cereţi lui Dumnezeu, seară de seară, să sporească dragostea faţă de soţ, respectiv faţă de soţie. Să simţi că soţul tău este darul lui Dumnezeu pentru tine, iar soţia ta este darul lui Dumnezeu pentru tine, ca soţ. Rugaţi-vă pentru unitatea familiilor voastre”!

După Sfânta Liturghie, Părintele Episcop Ignatie a oficiat slujba Botezului pentru prunca Ilaria-Eliseea, cel de-al patrulea copil al părintelui Andrei Mereuţă, parohul Parohiei Griviţa.