Miercuri, 28 noiembrie 2018, zi în care se împlinesc 100 de ani de la momentul providenţial al unirii Bucovinei cu Regatul României (28 noiembrie 1918), Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a oficiat, la Catedrala Episcopală din Huși, o slujbă de pomenire a tuturor celor care și-au adus contribuția  la acest eveniment istoric.

Ne putem da seama de determinarea și dragostea acestor oameni și din acest pasaj din finalul moțiunii de unire a Bucovinei cu România, citită în data de 28 noiembrie 1918:

„Drept aceea, noi, Congresul general al Bucovinei, întrupând suprema putere a țării și fiind singuri ca putere legiuitoare și în numele suveranității naționale hotărâm: Unirea necondiționată și pe veci a Bucovinei în vechile ei hotare până la Ceremuș, Colacin și Nistru cu Regatul României!” (...)

Ne bucurăm foarte mult pentru faptul că Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Teofan ne-a dat acest îndemn tuturor celor care facem parte componentă din Mitropolie, ierarhi, clerici și credincioși, ca în această zi să ne aducem aminte, prin rugăciune, de tot ceea ce au făcut atât de minunat membrii Congresului general al Bucovinei!”

În cursul zilei de miercuri, 28 noiembrie a.c., în bisericile de parohie şi mănăstirile de pe cuprinsul Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, s-au săvârșit slujbe de pomenire, ca prinos de adâncă recunoştinţă, pentru toți cei care și-au adus contribuția la unirea Bucovinei cu Regatul României.