În după-amiaza zilei de joi, 9 iulie 2020, Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a oficiat, în Parohia Draxeni, Protopopiatul Vaslui, slujba de sfinţire a celei de-a patra case, construită în cadrul programului social-filantropic „Bucuria e acasă”, derulat de Episcopia Huşilor şi Asociaţia „Filantropia Ortodoxă Huşi”.

Soborul slujitorilor a fost alcătuit din părinţii consilieri de la Centrul Eparhial Huşi, părintele protopop Adrian Chirvasă şi părintele paroh Vasile Tiberiu Macsim.

Locuinţa a fost oferită familiei Balan din localitatea Draxeni, comuna Rebricea, compusă din 7 membri (5 copii cu vârstele cuprinse între 3 şi 12 ani, şi cei doi părinţi). Acestora, în apropierea Sărbătorii Învierii Domnului, le-a ars locuinţa. În aproximativ o lună şi jumătate, în perioada crizei sanitare provocată de coronavirus, preotul paroh Vasile Tiberiu Macsim, sprijinit de mai mulţi oameni de bine şi de Centrul Eparhial Huşi prin Asociaţia „Filantropia Ortodoxă Huşi”, a reuşit să finalizeze locuinţa şi să o utileze complet.

La finalul slujbei de sfinţire, Părintele Episcop Ignatie a mulţumit tuturor celor care au făcut posibilă ridicarea acestei case noi, subliniind rolul căminului familial în creşterea armonioasă a copiilor:

„Ne bucurăm pentru faptul că proiectul social-filantropic al Episcopiei Huşilor, intitulat sugestiv  „Acasă e bucuria”, îşi găseşte concreteţea în cea de-a patra casă, ridicată pentru o familie cu cinci copii, căreia îi arsese locuinţa cu trei luni în urmă.

«Acasă» înseamnă siguranţă, afectivitate, dragoste şi unitatea familiei. Zidind această casă, ne-am dorit ca ea să fie locul în care să se bucure cei cinci copilaşi, împreună cu părinţii lor.

Le mulţumesc tuturor celor care au fost implicaţi în acest proiect de suflet, Asociaţiei „Filantropia Ortodoxă Huşi”, coordonată de părintele consilier Vladimir Beregoi, şi părintelui Vasile Tiberiu Macsim, parohul de la Draxeni, care a făcut posibil ca în vreme de pandemie, această casă să fie ridicată în aproximativ o lună şi jumătate”.

Ierarhul Huşilor a oferit distincţia de vrednicie „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” a Episcopiei Huşilor, următoarelor persoane, care au sprijinit acest proiect: domnului Dumitru Buzatu, Președintele Consiliului Județean Vaslui; domnului Radu Valerică, Primarul Comunei Rebricea; domnului inginer Avram Iulian din Vaslui; familiei Ursu Mihai și Alice din Iași; domnului Mânzat Adrian, SC Brikston Construction Solutions SA; familiei Bălan Ionel și Dorina; familiei Bălan Gabriel și Ana Maria; familiei Dima Nicolae și Daniela din Vaslui; familiei Holicov Ștefan și Mihaela din Iași; domnului Rusu Alexandru Ioan din Vaslui; familiei Simionescu Constantin Teodor și Corina Iuliana din Vaslui, domnului Micu Vlad, SC Redcon Unu SRL Vaslui; familiei Tudose Ionuț și Alina din Iași; familiei Ilaș Doru și Dana din Vaslui; familiei Ilaș Tudor și Luciana din Vaslui; doamnei  Magda Cămanaru,  Fundatia World Vision; domnului Ionel Popa, Fundația Solidar; familiei Cătălin și Andreea Macovei din Vaslui; familiei Mătrescu Marius și Nicoleta din Germania; şi familiei Petcu Ion și Alina din Germania.