Luni, 01 octombrie a.c., Părintele Episcop Ignatie al Huşilor a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Mălineşti, Protopopiatul Vaslui, cu prilejul hramului sfântului lăcaş.

Numeroşi credincioşi au participat la slujba oficiată în altarul de vară al Mănăstirii. Din soborul slujitorilor au făcut parte şi părintele consilier eparhial Vladimir Beregoi, părintele protopop de Vaslui Adrian Chirvasă şi părintele stareţ, protosinghelul Filip Mercaş. Răspunsurile la strană au fost date de grupul psaltic „Sfântul Grigorie Palama”.

În omilia rostită cu acest prilej, Părintele Episcop Ignatie a vorbit despre prezenţa Maicii Domnului în viaţa omului credincios:

„Avem nădejde că fiecare dintre noi, dacă ne rugăm Maicii Domnului, ea vine şi ne acoperă cu Acoperământul ei cel binecuvântat. Ea se roagă pentru întreaga lume! Plânge atunci când noi decidem să ne facem urâţi la suflet! Acest lucru face păcatul în viaţa noastră, ne urâţeşte sufletul, îl desfigurează!

Maica Domnului se arată omului credincios în rugăciune. Maica Domnului este rugăciunea întrupată! Viaţa ei a fost numai rugăciune. (...) Sfinţii Părinţi ne spun că omul care se roagă mult, vorbeşte foarte puţin! Cel care nu se roagă, vorbeşte foarte mult!  Un om care vorbeşte mult, fără niciun fel de scop, îţi dai seama că este locuit de mândrie, că vrea să acapareze atenţia tuturor!”

„Maica Domnului vine în sufletul celui care se roagă, în sufletul celui care se smereşte!”

Când te rogi mult, eşti şi un om care primeşti multă pace, foarte multă limpezime a minţii, foarte multă stare de blândeţe.

Maica Domnului intervine la Nunta din Cana Galileii. Le cere celor prezenţi să facă ce le va spune Hristos. Maica Domnului este cea care intervine pentru fiecare dintre noi. Câtă lume a primit binecuvântarea şi mângâierea Maicii Domnului! (...)

De asemenea, Ierarhul Huşilor a îndemnat pe cei prezenţi să îşi asume viaţa creştină ca fiind o continuă stare de rugăciune:

„Să ne rugăm mai mult! Trebuie să transformăm toată viaţa noastră într-o rugăciune! Întâlneşti un om bolnav, un om sărac, roagă-te pentru el! Întâlneşti un om deprimat, necăjit, spune o rugăciune pentru el! Îl vezi pe soţul tău că este agitat, nervos, nu-i răspunde cu aceeaşi stare de nervozitate! Începe să te rogi şi duhul de rugăciune îl va îmblânzi! Şi invers la fel!”

În cadrul Sfintei Liturghii, Preasfinţitul Părinte Ignatie a hirotonit întru diacon pe tânărul teolog Octavian Simion.

„Spune „Da” credinţei tale şi adevărului evident că „familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între un bărbat şi o femeie”!

La finalul slujbei, părintele consilier Vladimir Beregoi a dat citire mesajului Preasfinţitului Părinte Ignatie, intitulat „Referendumul pentru precizarea definiției familiei în Constituția României, 6-7 octombrie 2018 – investiție reală în viitorul familiei naturale și al copiilor”.

Ierarhul Huşilor a insistat asupra importanţei participării la acest demers democratic, votul „Da” fiind un act de mărturisire publică a credinţei.