În după-amiaza zilei de vineri, 03 august, Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a oficiat slujba Paraclisului Maicii Domnului în parohia Protopopeşti, protopopiatul Vaslui.

La finalul slujbei, Părintele Episcop Ignatie a explicat cuvintele Maicii Domnului, consemnate de Sfântul evanghelist Luca (1; 48): „Iată, de acum mă vor ferici toate neamurile”:

Maica Domnului, prin tot ceea ce a făcut ea, şi-a dăruit integral viaţa lui Dumnezeu. Adevărata fericire a omului este atunci când Îl are pe Dumnezeu în sufletul lui.

Noi astăzi alergăm după foarte multe lucruri: vrem să ne împlinim profesional, să avem un confort material. Şi sunt lucruri bune, căci Dumnezeu nu vrea să ne chinuie ci, cu inteligenţa pe care o avem, să facem ceea ce este mai folositor pentru viaţa noastră. Dar să nu ne limităm, să nu ne rezumăm la ele, să nu rămânem la doar la dimensiunea materială a vieţii noastre. Toate aceste lucruri sunt foarte trecătoare şi nu ne dau liniştea pe care ne-o dorim, nu ne dau pacea sufletului. (...)

Nu am întâlnit până acum un om care să-L aibă pe Dumnezeu în viaţa lui şi să spună că nu este fericit, oricâte încercări ar veni, căci ele fac parte din inerenţa acestei vieţi.”

Cu ocazia acestei prime vizite în parohia Protopopeşti, Ierarhul Huşilor a oferit părintelui paroh Ionel Ţifrea, în dar, Sfântul Antimis.