În Duminica dinaintea Naşterii Domnului, Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica “Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din municipiul Vaslui. Din soborul slujitorilor au făcut parte şi părintele protopop Adrian Chirvasă şi părintele consilier cultural Cosmin Gubernat, slujitori în această parohie.

Numeroşi credincioşi din parohie şi nu numai au participat la Sfânta Liturghie arhierească, iar la momentul  potrivit, s-au împărtăşit cu Sfintele Taine.

În omilia rostită, Părintele Episcop Ignatie a explicat de ce Biserica a considerat important să se vorbească despre genealogia lui Hristos: „Importanţa Evangheliei constă în faptul că ea ne vorbeşte despre identitatea lui Hristos. Fiecare dintre noi avem o identitate proprie, sunt nişte trăsături care ne reprezintă. În momentul în care cineva distorsionează această identitate, când ne calomniază şi pune pe seama noastră lucruri pe care nici măcar nu le-am gândit vreodată, în asemenea momente noi ne apărăm identitatea. Iar revolta interioară este cu atât mai mare, cu cât sunt lucruri cu care tu nu ai niciun fel de afinitate, cu cât minciuna este mai grosolană. (...) Toţi ne apărăm identitatea, chiar şi atunci când greşim şi avem o anumită tendinţă spre vicii. (...)

Evanghelia ne vorbeşte despre identitatea lui Hristos. Prima parte ne spune că Hristos este Om desăvârşit, Şi-a asumat tot ceea ce ţine de firea umană, exceptând păcatul. Firea umană în Hristos era desăvârşită.  (...) De ce în genealogia Lui sunt menţionaţi şi oameni păcătoşi? Pentru că Hristos Şi-a asumat şi păcatul omului, fără ca El să săvârşească vreun păcat! Tot ceea ce Hristos Şi-a asumat, a vindecat! Şi noi, ceea ce ne asumăm, putem să vindecăm!

Partea a doua a Evangheliei ne vorbeşte despre Naşterea miraculoasă a lui Iisus Hristos din Fecioara Maria, prin Duhul Sfânt. Iar acest lucru este posibil, deoarece Hristos este şi Dumnezeu desăvârşit.

Odată cu Naşterea lui Hristos în lume, vine Dumnezeu printre oameni şi ne descoperă viaţa cea duhovnicească şi adevărata dragoste, adevărata lumină. Dumnezeu îşi ţine mereu promisiunile! Iar una dintre promisiuni a fost venirea Fiului lui Dumnezeu în lume.”

În continuare, Ierarhul Huşilor a vorbit despre cum trebuie să ne asumăm pregătirea pentru venirea în lume a Fiului lui Dumnezeu:

„Toţi creştinii beneficiem de bucuria venirii lui Dumnezeu printre oameni. Evreii din vremea când S-a născut Hristos s-au pregătit, însă le-a scăpat esenţialul. Chiar dacă te pregăteşti foarte mult pentru ceva important din viaţă, poţi să scapi esenţialul. Nu au ştiut că a venit în lume Mesia, Care să izbăvească poporul din robia păcatului, a minciunii şi a întunericului spiritual.

Noi ştim că a venit Hristos, însă câţi reuşim să ne pregătim cu adevărat, să ne asumăm şi să înţelegem această realitate? Vedeţi că punem mare accent pe pregătire, dar sărbătoarea Crăciunului a luat o conotaţie foarte comercială. Tare îmi este frică să nu pierdem esenţialul! Oare, comparativ, depunem aceeaşi energie, punem la dispoziţie acelaşi timp pentru a-L primi pe Dumnezeu în inima noastră? Reuşim să ne pregătim cât ar trebui, să alergăm pentru Hristos aşa cum alergăm pentru ceea ce vrem să punem pe masa de Crăciun? Depunem aceeaşi energie ca să-L întâlnim pe Hristos? Îmi este teamă că nu! Nu mai înţelegem semnificaţia Crăciunului, că Dumnezeu vine printre noi oamenii, iar în felul acesta să Îl cunoaştem! (...)

Să ne ajute Dumnezeu să ne pregătim cum se cuvine, să prevaleze cele sufleteşti, şi să ne mai smulgem din rumoarea aceasta a comercialului ca să ne bucurăm cu adevărat de sărbătoarea Crăciunului!”

În timpul împărtăşirii credincioşilor, Ansamblul „Izvoraşul”, dirijat de prof. Dănuţ Barzu, a susţinut un recital de colinde. Au fost urmaţi de corala ATOV (Asociaţia Tinerilor Ortodocşi Vaslui). De asemenea, corala ATOV a dat şi răspunsurile la Sfânta Liturghie.

La finalul slujbei, Părintele Episcop Ignatie a oferit Diploma de vrednicie „Sfânta Mare Muceniţă Chiriachi” doamnei senator Doina Silistru, pentru ajutorul constant acordat bisericilor din Eparhia Huşilor şi pentru sprijinirea proiectelor Centrului Eparhial. De asemenea, aceeaşi distincţie de vrednicie a primit şi doamna jurist Laura Mihaela Ţabără pentru implicarea şi ajutorul acordat proiectelor Asociaţei Tinerilor Ortodocşi Vaslui.

Totodată, Părintele Episcop Ignatie a ţinut să-i colinde pe cei prezenţi, amintindu-le de importanţa păstrării şi promovării tradiţiilor sănătoase ale poporului român.

La final, părintele protopop Adrian Chirvasă a mulţumit, în numele tuturor, Ierarhului Huşilor pentru vizita arhierească şi pentru împreuna slujire.