Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, în perioada 30 august - 4 septembrie 2021 se desfășoară, în Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Vaslui, un program de Școală de vară în care sunt incluși, gratuit, 40 de copii.

„Copiii, cu vârsta între 6 și 14 ani, coordonați de patru cadre didactice voluntare, au parte de mai multe activități educative și jocuri prin care, într-un mod adaptat conceptului de vacanță, sunt recapitulate noțiunile de scris, citit, socotit; exerciții fizice (alături de voluntari ATOV) atelier de pictură pe sticlă, precum și cateheze despre relația cu părinții și despre rolul rugăciunii.

De asemenea, un medic le-a vorbit, pe înțelesul lor, ce înseamnă alimentația sănătoasă, iar un echipaj de la Serviciul de Ambulanță le-a prezentat o autospecială completă”, a menționat părintele paroh Adrian Chirvasă, protopopul Protopopiatului Vaslui.