Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, și a Preasfințitului Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a fost adus, spre închinare, la Mănăstirea „Alexandru Vlahuță”, Protopopiatul Bârlad, un fragment din Moaștele Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica.

Primirea oficială a delegației, condusă de părintele Vasile Pârjol, starețul Mănăstirii Cernica, a avut loc în după-amiaza zilei de sâmbătă, 7 septembrie 2024. După acest moment a urmat Slujba Privegherii în cinstea Sărbătorii Nașterii Maicii Domnului, și Taina Sfântului Maslu. De asemenea, în paraclisul mănăstirii, a fost oficiată, de la ora 00.00, Sfânta Liturghie.

Sfintele Moaște ale Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica vor rămâne spre închinare, la Mănăstirea „Alexandru Vlahuță”, până în după-amiaza zilei de duminică, 8 septembrie 2024, la ora 16.00, când se vor întoarce la Mănăstirea Cernica.

Duminică, 8 septembrie, de Sărbătoarea Nașterii Maicii Domnului, hramul Mănăstirii „Alexandru Vlahuță”, toți credincioșii se vor putea închina la Sfintele Moaște și vor putea participa, la programul de slujbă ce va începe de la ora 07.30, cu Taina Sfântului Maslu, apoi la Acatistul Maicii Domnului, iar de la 9.30, la Sfânta Liturghie, oficiată de Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor.