Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a fost prezent joi, 12 aprilie, în parohia Dăneşti, protopopiatul Vaslui, unde a participat la Simpozionul „Neamul este etern prin cultul eroilor” dedicat Anului Centenar, organizat în sala de şedinţe a Primăriei din localitate.

Preasfinţia Sa a susţinut comunicarea intitulată: „Uniaţia de la 1700 nu poate să crediteze Unirea de la 1918” (textul integral în secţiunea Cuvântul Ierarhului).

Manifestările prilejuite de acest moment au inclus şi o slujbă de pomenire pentru eroii neamului nostru, oficiată de Ierarhul Huşilor la Monumentul eroilor din cimitirul parohial, precum şi dezvelirea unei plăci comemorative, pusă la o casă din localitatea Dănești, unde eroina Ecaterina Teodoroiu a stat aproximativ 2 luni. De asemenea, elevii şcolii din Dăneşti au susţinut un scurt program artistic.