Mănăstirea Movila lui Burcel a găzduit marți, 16 octombrie a.c,. Sinaxa monahală cu stareții, starețele și viețuitorii mănăstirilor și schiturilor din cuprinsul Episcopiei Hușilor, prezidată de Preasfințitul Părinte Episcop Ignatie.

Evenimentul a început cu slujba Sfintei Liturghii oficiată de Părintele Episcop Ignatie în biserica mare a mănăstirii. Din soborul slujitorilor, alături de stareții și duhovnicii mănăstirilor din Eparhie, a făcut parte și părintele arhimandrit Melchisedec Ungureanu, starețul Mănăstirii Lupșa din Arhiepiscopia Alba Iuliei.

Cu acest prilej Preasfințitul Părinte Episcop Ignatie a vorbit celor prezenți despre puterea unificatoare a Sfintei Liturghii:

„Sfânta Liturghie ne ajută să ne regăsim unitatea pierdută a fiinţei noaste, unitatea propriului nostru sine, unitatea dintre minte si inimă. (...) Cele mai mari dezastre cu noi înşine şi cu cei din jurul nostru sunt din cauza rupturilor lăuntrice, din cauza lipsei de unitate a fiinţei noastre. Părinţii Bisericii ne învaţă că omul îşi regăseşte cu adevărat unitatea în Liturghie, când se împărtăşeşte cu Hristos. (...) Cu cât un om este mai agitat, mai nervos, îşi pierde mai mult răbdarea, ne dăm seama că trăieşte drama propriei lui destrămări şi a lipsei de unitate lăuntrică.

În mănăstirea în care Hristos din Împărtăşanie este centrul vieţii, acolo, orice durere a oricărui călugăr, ca şi orice bucurie, va fi simţită şi trăită în toată obştea. (...) Să avem în minte, chiar şi atunci când suntem în colbul păcatului, cuvintele din Sfânta Liturghie: „Sus să avem inimile!” Nu-ți lăsa inima să fie târâtă în murdăria păcatului!”

De asemenea, părintele arhimandrit Melchisedec Ungureanu, în cuvântul rostit în cadrul Sfintei Liturghii, a vorbit despre vocația monahului de a fi întru totul următor al lui Hristos:

„Viaţa calugărească nu are altă îndreptăţire sau  năzuinţă decât cea pe care ne-o împărtşeşte Domnul Hristos când spune că „sunt unii care nu vor gusta moartea până ce nu vor gusta Împărăţia lui Dumnezeu”. (...) Monahismul înseamnă urmarea lui Hristos oriunde s-ar duce, Pe Muntele Fericirilor, pe Tabor sau pe Golgota. Hristos ne dă să gustăm şi din slava Sa de pe Muntele Taborului şi din smerenia Sa din Grădina Ghetsimani. Noi monahii, ca cei care Il iubim pe Hristos şi vrem să Îl urmăm, să nu se poticnească paşii noştri când paşii lui Hristos merg până la deşertarea de Sine.”

Începând cu ora 10.30, a avut loc întâlnirea propriu-zisă în cadrul căreia părintele arhimandrit Melchisedec Ungureanu a susținut conferința cu tema „Monahismul și provocările zilelor noastre”.

Au urmat apoi mai multe discuții cu caracter administrativ în scopul îmbunătățirii vieții și disciplinei monahale.