Parohia Văleni, Protopopiatul Vaslui, l-a avut ca oaspete marţi, 22 aprilie 2014, pe Preasfinţitul Corneliu. Ierarhul locului a slujit cu acest prilej Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. O zi mai târziu, în ziua pomenirii Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, Preasfinţia Sa a slujit în Biserica „Izvorul Tămăduirii“ din incinta Spitalului Judeţean de Urgenţe Vaslui.

A treia zi de Paşti, marţi, 22 aprilie 2014, a fost un prilej de bucurie pentru Parohia Văleni, Protopopiatul Vaslui, judeţul Vaslui. Slujba Sfintei Liturghii a fost oficiată de PS Corneliu, Episcopul Huşilor, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. „Anul acesta, în a treia zi de Paşti, Preasfinţitul Corneliu a slujit la Parohia Văleni din Protopopiatul Vaslui, încojurat fiind de un sobor de preoţi şi diaconi. La sfârşitul Sfintei Liturghii, a fost oficiată Taina Sfântului Botez pentru pruncul Alexandru, fiul părintelui paroh Ciprian Andrei, naş fiindu-i părintele Bumbu Răzvan, slujitor la Văleni. Biserica acestei parohii este una mare, şi totuşi nu a încăput în ea toată mulţimea de creştini prezentă la această frumoasă slujbă. Ne-am bucurat însă cu toţii, şi cler şi credincioşi, de marea sărbătoare a Învierii Domnului“, a relatat pr. Adrian Chirvasă, protopop al Protopopiatului Vaslui.

Pe 23 aprilie, în ziua în care îl pomenim pe Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Preasfinţitul Corneliu a slujit în Biserica cu hramul „Izvorul Tămăduirii“ din curtea Spitalului Judeţean Vaslui, unde slujeşte părintele Damian Gheorghe. „Aici avem o biserică nouă, foarte frumoasă, făcută cu multe sacrificii. În ziua cinstirii Sfântului Gheorghe, lăcaşul de închinăciune a fost şi mai frumos, prin faptul că a fost plin de creştini, atât personal medical de la spital, cât şi bolnavi care au rămas internaţi în aceste zile, şi chiar creştini care au venit de la parohiile vecine. Preasfinţitul Corneliu a evidenţiat în cuvântul de învăţătură măreţia şi importanţa praznicului Învierii Domnului, dar şi faptul că avem nevoie de pilda credinţei Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, pe care l-am prăznuit pe 23 aprilie“, a menţionat pr. protopop Adrian Chirvasă.