În parohiile Viltotești, Viișoara și Țifu din localitatea Dodești, Protopopiatul Bârlad, județul Vaslui, a avut loc în perioada 13-17 august 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, prima ediție a Taberei „Copilărie și credință”, organizată pentru aproximativ 120 de tineri și copii cu posibilități materiale reduse.

Proiectul misionar „Tabăra «Copilărie și credință»” a reunit aproximativ 120 copii și tineri din parohiile Viltotești-Tămășeni, Viișoara și Țifu, comuna Dodești, protopopiatul Bârlad, județul Vaslui. Participanții, majoritatea provenind din familii cu un statut social precar sau cu posibilități financiare reduse, au petrecut cinci zile împreună cu animatorii voluntari veniți din Iași, Suceava, Bacău sau București. Aceștia au participat la atelierele de creație handmade, brățări și cruciulițe, muzică și spiritualitate, dans și sport, prim-ajutor, dar și tir cu arcul sau orientare în natură. Cu prilejul acestor workshop-uri și ateliere tematice, copiii au putut descoperi credința ortodoxă prin activitățile, jocurile și momentele petrecute cu animatorii socio-educativi voluntari. Totodată, tinerii au luat parte la rugăciunile de dimineață și de seară oficiate alături preoții organizatori în biserica Parohiei Viltotești-Tămășeni. Ziua de vineri, 17 august a.c., s-a încheiat cu săvârșirea Sfintei Liturghii oficiată de un sobor de preoți și diaconi, într-un loc special amenajat în apropierea pădurii din satul Viișoara, și cu împărtășirea participanților cu Trupul și Sângele lui Hristos.

„Prin joc, cântec și voie bună, au învățat să-L cunoască și să trăiască cu Hristos”

În cadrul activităților taberei s-a aflat și părintele Vasile Lăiu, protopop al Protoieriei Bârlad: „Mărturisesc că este pentru mine un lucru inedit și în același timp se confirmă încă odată că indiferent câtă experiență ai avea și câți ani de viață ar fi, întotdeauna ai ce învăța, cu mai mult este îmbucurător faptul că învățăm de la cei pe care ar trebui să îi învățăm: de la tineri. După o săptămână aproape de împreună lucrare cu acești tineri și cu copii din parohiile organizatoare, ne-am dat seama că este foarte mult de lucru mai ales în spațiul celor tineri, spațiu pe care, din păcate, societatea românească a abandonat-o, dar nu Biserica. Provocările sunt destul de mari în aceste timpuri, însă întotdeauna Biserica dorește și caută să fie cu un pas înaintea societății. Așa s-a întâmplat și în această zonă și am constatat-o pe fețele tinerilor care au participat la această tabără, peste 120 de copii, care și-au exprimat bucuria dar mai ales sentimentul de apartenență la ceva. Acest «ceva» nu este decât Biserica noastră, care le-a oferit această activitate minunată, o tabără la care participanții prin joc, cântec și voie bună, au învățat să-L cunoască și să trăiască cu Hristos”.

Am avut bucuria ca în această săptămână să găzduim și să luăm parte la Tabăra «Copilărie și credință» în parohiile noastre. Considerăm că această tabără este o binecuvântare deoarece pentru noi, preoții, ne aduce un plus de experiență în ceea ce privește activitatea noastră pastorală, iar în al doilea rând ne ajută în misiunea noastră pentru că imprimă în sufletele copiilor dragoastea Bisericii. Această dragoste în timp se poate dezvolta, iar aceștia pot deveni misionari ai Bisericii. Mulțumim din suflet PS Părinte Ignatie pentru că s-a gândit la noi să ne vină în ajutor cu acest proiect, totodată aducem mulțumiri echipei de studenți și voluntari” a relatat părintele Roșu Cristian de la Parohia Viișoara.

„Aceasta este datoria noastră: să investim în viitorul copiilor noștri și să semănăm sămânța cea bună!”

„Ținem să mulțumim celor care ne-au ajutat în această activitate, au fost mulți voluntari, mulți ostenitori, și nădăjduim că efortul animatorilor nu este în zadar iar copiii vor rămâne în continuare în pridvorul Bisericii. Bunul Dumnezeu să le răsplătească jertfa și sperăm ca anul viitor să fie o nouă tabără la fel de bună” a vorbit pr. Gheorghe Simionescu de la Parohia Viltotești-Tămășeni.

Aceasta este datoria noastră: să investim în viitorul copiilor noștri și să semănăm sămânța cea bună! Sperăm că în urma acestui proiect, copiii au rămas cu o impresie frumoasă, cu amintiri plăcute și nădăjduim în mila lui Dumnezeu să organizăm și alte tabere, mult mai frumoase și pline de binecuvântarea Domnului” a vorbit părintele Alexandru Zaharia de la Parohia Țifu.

Următoarea tabără din cadrul acestui proiect se va desfășura în perioada 28 august – 1 septembrie 2018, în localitatea Tăcuta, Protopopiatul Vaslui. (sursa: doxologia.ro)