Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, în Anul Comemorativ al Imnografilor și Cântăreților Bisericești (psalți), Tabăra de Muzică Psaltică organizată de Grupul Psaltic „Sfânta Mare Muceniță Chiriachi”, al Catedralei Episcopale din Huși, va avea loc în perioada 31 iulie - 4 august 2023 la Mănăstirea Moreni.

Ediția de anul acesta se adresează atât membrilor Grupului Psaltic „Sfânta Mare Muceniță Chiriachi” și elevilor Seminarului Teologic Ortodox „Sf. Ioan Gură de Aur” din Huși, cât și copiilor cu vârste cuprinse între 6-14 ani (acestora le sunt alocate zilele de 3 și 4 august), și are ca scop apropierea tinerilor de Biserică și de cântarea bisericească.

Un alt obiectiv al taberei îl constituie învățarea Axioanelor Praznicale de către elevii Seminarului Teologic Ortodox „Sf. Ioan Gură de Aur” din Huși, precum și înregistrarea audio a unor compoziții ale psalților Episcopiei Hușilor (sec. XVIII- XIX), care vor fi prezentate în cadrul Zilelor Grupului Psaltic „Sfânta Mare Muceniță Chiriachi” al Episcopiei Huşilor, eveniment care va avea loc în luna octombrie a anului acesta.

Cursurile acestei ediții vor fi susținute de Claudiu Stuparu, membru al Grupului „Nectarie Protopsaltul” din București și al Grupului Psaltic „Kyrios” din Brașov și de diaconul Vlăduț Mironescu, dirijorul Grupului Psaltic „Sfânta Mare Muceniță Chiriachi” al Catedralei Episcopale din Huși. De asemenea, domnul Georgios Chatzichronoglou, protopsalt al Bisericii din Corfu, va susține conferința online „Muzica în Ortodoxie”.

Cei care doresc să participe la tabără se pot înscrie la numărul de telefon: 0764572478.