În perioada 2-5 august 2021, la Mănăstirea Bujoreni, Protopopiatul Bârlad, s-a desfășurat Tabăra de muzică psaltică organizată de Grupul Psaltic „Sfânta Mare Muceniță Chiriachi", al Catedralei Episcopale din Huși, pentru elevii Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Huși.

Evenimentul, derulat cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Ignatie, a avut ca scop dezvoltarea muzicală, liturgică și duhovnicească a elevilor seminariști, viitorii conducători ai cântărilor de la strană și slujitori ai sfintelor altare.

În cele patru zile petrecute în atmosfera duhovnicească a mănăstirii, elevii seminariști au luat parte la cinci cursuri de muzică psaltică. Cursurile au abordat cântări din cadrul slujbelor Vecerniei, Utreniei și Sfintei Liturghii, precum „Ceea ce ești mai cinstită”, „Sfinte Dumnezeule” și „Fericit bărbatul”. De asemenea, elevii au participat activ  la programul liturgic al mănăstirii, conferind taberei un caracter practic, a menționat domnul profesor Vlăduț Mironescu, coordonatorul Grupului Psaltic „Sfânta Mare Muceniță Chiriachi".