În perioada 3-8 septembrie 2023, copiii beneficiari ai Centrului de zi din cadrul Așezământului social „Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv”, Bârlad, al Asociației „Filantropia Ortodoxă” Huși, participă la tabăra dedicată lor, în stațiunea Costinești.

Bucuria celor mici este dublată și de faptul că, pentru o parte însemnată din ei, este pentru prima dată când ajung la mare. În cadrul taberei, copiii au parte de multă distracție, dar și de activități tematice, organizate de personalul Așezământului, în parteneriat cu Clubul Copiilor „Spiru Haret” Bârlad (prof. Raluca Dănăilă), și Parohia Ivești I (preot paroh Daniel Dănăilă).

Tabăra este posibilă cu sprijinul Asociației „Filantropia Ortodoxă” Huși și al credincioșilor Parohiei „Sfântul Gheorghe” din Bârlad.