În luna iulie 2022, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Ignatie, Asociația Studenților Creștini Ortodocși Români - filiala Iași, a dat startul, în Episcopia Hușilor, Caravanei ASCORTinerețea, timpul marilor alegeri.

Activitatea se desfășoară în colaborare cu Sectorul Activități cu Tineretul al Episcopiei Hușilor, coordonat de domnul consilier Marian Rugină.

Parohia Epureni din Protopopiatul Huși a fost gazda primului atelier din cele 15 care se vor desfășura, pe parcursul verii, în parohii din cadrul Episcopiei Hușilor.

Atelierele biblice își propun formarea unui cadru de dialog tematic cuprins în sesiuni de lucru despre Sfânta Scriptură, adicții și provocări contemporane ale tinerilor. Fiecare participant va primi Noul Testament ca dar din partea ASCOR Iași și provocarea ca, în urma discuțiilor și activităților formative, să participe la concursuri și întâlniri, ulterioare Caravanei, din localitatea lor. Voluntarii care facilitează întâlnirile sunt studenți din diverse medii universitare ce au parcurs 4 module de formare și mai multe întâlniri legate de specificul activităților.

Atelierele se desfășoară în zilele de sâmbătă sau în ajun de sărbătoare, pentru a putea fi legate de săvârșirea Sfintei Liturghii și, respectiv, de un program liturgic potrivit. Desfășurarea unui atelier constă în 4 sesiuni a câte o oră jumătate, în care tinerii discută și lucrează activ prin diverse exerciții, pe baza Sfintei Scripturi și a temei propuse.

În a doua parte a zilei, activitățile diferă de la o parohie la alta: pelerinaj, activități sportive, vecernie și difuzare de film, seri de cântece și dans, etc. A doua zi, în cadrul Sfintei Liturghii, tinerii participanți sunt premiați în fața comunității, într-un cadru festiv.

Caravana ASCOR se află la ce-a de-a doua ediție și va fi prezentă anul acesta, prin filialele ASCOR regionale: Arhiepiscopia Iașilor, Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, Arhiepiscopia Alba Iuliei, Episcopia Hușilor și Episcopia Maramureșului și Sătmarului.

Pentru cei ce doresc să susțină Caravana ASCOR precum și celelalte activități desfășurate de ASCOR Iași, o pot face prin donații în contul RO61BRDE240SV95235282400 cu mențiunea „Caravana ASCOR” (titular: ASCOR - FILIALA IASI). (Zăhărescu Dumitru-Dan/ Voluntar ASCOR Iași – Caravana ASCOR)