În după-amiaza zilei de 25 noiembrie, Preasfinţitul Părinte Ignatie, însoţit de părintele protopop Vasile Lăiu, a vizitat Parohiile Drujeşti şi Băcani, cu filiile lor, interesându-se de viaţa spirituală a credincioşilor de aici.

La Parohia Drujeşti, Preasfinţia Sa a fost întâmpinat de părintele paroh Bogdan Halapciug, împreună cu mai mulți enoriași. Au vizitat biserica parohială și cantina socială.

La Parohia Băcani, părintele paroh Liviu-Cristian Ţilea alături de credincioşi, l-a întâmpinat pe Preasfinţitului Părinte Ignatie care, la fel ca şi la Parohia Drujeşti, le-a oferit credincioşilor prezenţi câte un cuvânt de mângâire şi o iconiţă cu chipul Sfintei Ecaterina. Ca o notă distinctă, Preasfinţia Sa a remarcat în clopotniţă un clopot „mai special”, în fapt un obuz din al doilea război mondial donat de Generalul Naumescu, din carcasa căruia s-a realizat clopotul respectiv.