În ziua de 31 octombrie 2017, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcop al Eparhiei Hușilor, însoțit de p. c. pr. Antohi Marius – Cătălin, protopop al Protopopiatului Huși, a efectuat o vizită pastorală la Parohiile Curteni și Oltenești din cadrul Protopopiatului Huși.

Prima din parohiile vizitate a fost Parohia Curteni. Aici, preotul paroh Cristea Gabriel, împreună cu un grup de credincioși l-au întâmpinat pe ierarhul locului în biserica parohială.

Și la Parohia Oltenești, Preasfințitul Părinte Ignatie era așteptat de preotul paroh Creangă Ionuț alături de credincioși, la biserica parohială, după care ierarhul a vizitat și casa parohială.

La fiecare parohie, Preasfințitul Părinte Ignatie s-a interesat de istoricul bisericilor, de frecvența credincioșilor la Sfânta Liturghie, de familiile cu mulți copii și de cei care ar avea nevoie de ajutor din partea Bisericii, mai ales că cele două parohii sunt printre cele mai sărace din cadrul Protopopiatului Huși.

Sunt primele parohii vizitate de către Preasfințitul Părinte Ignatie după instalarea ca Episcop al Eparhiei Hușilor.