conferința

Preasfințitul Ignatie: „Un om împăcat cu sine însuși niciodată nu declanșează conflicte în jurul său”

Joi, 07 iunie, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica cu hramul „Sfântul Gheorghe” din municipiul Huși, în prezența tuturor preoților din protopopiatul Huși, ca prefață a primei conferințe semestriale din anul 2018.

Preasfințitul Ignatie: „Devenim proroci falși atunci când există o discrepanță, o prăpastie enormă, între ceea ce învățăm și ceea ce facem noi ca preoți, ca episcopi”

Marți, 5 iunie, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica cu hramul „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Bârlad, cu prilejul întrunirii preoților din protopopiatul Bârlad la conferința semestrială.

La Bârlad se va desfășura conferința: „Religiozitatea lui Eminescu”

Marţi, 15 mai,  începând cu ora 12.00, va avea loc, la Bârlad, Conferinţa cu tema „Religiozitatea lui Eminescu”. Evenimentul, găzduit de biserica „Sfântul Ilie” din Bârlad, se va bucura de participarea Preasfinţitului Părinte Episcop Ignatie al Hușilor, a domnului prof. univ. dr. Nicu Gavriluță de la Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi, a domnului Lucian Vasiliu, directorul Editurii Junimea şi director fondator al revistei SCRIPTOR, precum și  a profesorului și criticului literar Gruia Novac. Gazda evenimentului va fi părintele protopop Vasile Lăiu.

Preasfinţitul Ignatie va conferenţia la Bucureşti

În data de 6 martie 2018, Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, va susţine la Bucureşti, la invitaţia Asociaţiei Studenţilor Creştini Ortodocşi Români (ASCOR), conferinţa cu tema "Smerenia, arta de a fi la locul tău". Evenimentul, desfăşurat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României, va avea loc la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Bucureşti, în amfiteatrul "Dumitru Stăniloae", de la ora 18.30. Intrarea este liberă.

Părintele Sorin Mihalache a conferenţiat la Vaslui

Joi, 8 iunie 2017, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Vaslui, părintele diacon  Adrian Sorin Mihalache a conferențiat pe tema "Povara şi roadele credinței. Reflecții despre firescul vieții duhovniceşti în societatea cunoașterii", eveniment organizat de Asociația Tinerilor Ortodocși din Vaslui (ATOV). Manifestarea s-a desfășurat cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor.

Subscribe to RSS - conferința