Biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din localitatea Ivănești, comuna Pădureni, județul Vaslui, a fost sfinţită duminică, 15 iulie 2018, de către Preasfinţitul Părinte Episcop Ignatie. Locaşul de închinare a fost supus în ultimii ani unor ample lucrări de renovare și înfrumusețare.

Credincioşii din comuna Pădureni şi din alte localităţi au participat duminică, 15 iulie 2018, la slujba Sfinţirii Bisericii „Sfântul Ierarh Nicolae” din filia Ivănești, a Parohiei Davideşti, judeţul Vaslui. Sfântul locaş a fost târnosit de către Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, care a săvârșit apoi Sfânta Liturghie pe o scenă special amenajată. Din soborul slujitorilor au mai făcut parte părintele Marius-Cătălin Antohi, protopop al Protopopiatului Huși, preoți din parohiile învecinate și foști parohi la Parohia Davidești. Răspunsurile la strană au fost date de Corul psaltic „Sfânta Muceniţă Chiriachi”. În omilia rostită după citirea pericopei evanghelice, Episcopul Hușilor a prezentat semnificațiile duhovnicești din Duminica a 7-a după Rusalii: „Domnul a venit în lume ca să ne vindece cele mai ascunse răni ale sufletului. Fiecare dintre noi purtăm în sinea noastră dureri și suferințe, pe care numai El le știe și despre care numai cu El vorbim. Hristos se apropie de acești doi orbi și îi întreabă: «Crezi tu că Eu te pot vindeca?» Și orbii au spus: «Da Doamne!» Hristos cere de la noi credință, nu opinii, nu are nevoie de explicații suplimentare, are nevoie de un «DA!», spus din toată inima. Cei doi orbi din evanghelie erau stăpâniți de o mare virtute, virtutea încăpățânării în cele bune”. La finalul Sfintei Liturghii, au fost oferite diplome de ctitor și de vrednicie tuturor celor ce s-au implicat în lucrările de construcţie. Pentru coordonarea și implicarea în efectuarea lucrărilor, preotul paroh Claudiu-Ștefan Burlacu a fost hirotesit iconom stavrofor. Biserica din satul Ivănești a fost zidită de către preotul Marinciu Dobre, împreună cu enoriașii în anul 1856. În timp, a suferit reparații capitale, din vechea biserică rămânând doar pereții acesteia. În anul 2009 s-a refăcut acoperișul la inițiativa Consiliului Parohial, paroh fiind preotul Gheorghe Ungureanu. Cele mai ample lucrări de renovare și înfrumusețare s-au făcut la inițiativa preotului paroh Claudiu Ștefan Burlacu și a Consiliului Parohial. În anul 2011, s-a pregătit interiorul bisericii pentru pictură și s-a depus documentația pentru aprobarea acesteia. Între anii 2012-2013, s-au efectuat lucrările de pictură în tehnica tempera și a fost înlocuită vechea catapeteasmă cu una nouă, pictată pe lemn. Între anii 2017-2018, s-au efectuat lucrări de reparație și la tencuiala exterioară, s-a aplicat un brâu de piatră decorativă și s-a înfrumusețat biserica cu iconostase, străni și toate cele necesare sfintelor slujbe. (C. Ciofu)