Programul filantropic, dedicat de Asociația „Filantropia Ortodoxă Huși” copiilor proveniți din familii cu venituri modeste, a continuat și în cursul zilei de miercuri, 24 aprilie a.c., în localitățile componente ale Parohiei Puntișeni, Protopopiatul Vaslui.

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, părintele consilier eparhial Vladimir Beregoi, însoțit de părintele protopop Adrian Chirvasă, s-au întâlnit cu cei aproximativ 90 de copii în biserica din Chițcani. Toți cei prezenți au primit, pentru familiile lor, alimente pentru masa de Paști și dulciuri. Pachetele au fost pregătite de voluntarii Departamentului de tineret al Asociației „Filantropia Ortodoxă Huși”.

Darurile pentru copii au fost oferite cu sprijinul sponsorilor din Huși, Alba -Iulia și Turda.

Tot în Protopopiatul Vaslui, săptămâna trecută, cu sprijinul Asociației „Filantropia Ortodoxă Huși” au fost oferite ajutoare familiilor nevoiașe din Parohiile Drăgești și Băbușa.