Cu binecuvântarea Părintelui Episcop Ignatie, în perioada decembrie 2023 – mai 2024  s-a desfășurat, și în Episcopia Hușilor, Concursul Național Catehetic „Hristos- Cuvântul care vindecă”. S-au înscris, din eparhie, 27 de parohii, din cele trei protopopiate, cu un număr de aproximativ 720 de copii.

La faza pe protopopiat câștigătorii au fost următorii:

Protopopiatul Huși: locul I- Parohia Codăești II, locul II-  Parohia "Sfântul Dumitru" I, municipiul Huși, locul III- Parohia Hurdugi, comuna Dimitrie Cantemir.

Protopopiatul Vaslui: locul I- Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”, locul II- Parohia Parohia Toporăști, comuna Pungești, locul III- Parohia Rădeni, comuna Dragomirești.

Protopopiatul Bârlad: locul I- Parohia Simila, comuna Zorleni, locul II- Parohia Gherghești, locul III- Parohia "Domneasca" II, municipiul Bârlad.

Pentru faza eparhială, comisia întrunită pe data de 29 aprilie 2024, a stabilit următorul clasament: Locul I - Parohia Codăești II, Protopopiatul Huși;  locul II - Parohia Simila, comuna Zorleni, Protopopiatul Bârlad; locul III - Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”, Protopopiatul Vaslui.

Reprezentanții grupului catehetic al Parohiei Codăești 2, coordonat de părintele Dragoș Marin, vor participa la ceremonia de premiere organizată de Patriarhia Română, cu ocazia hramului istoric al Catedralei Patriarhale, marți, 21 mai 2024.

Premierea organizată la nivel eparhial pentru câștigătorii primului loc pe fiecare protopopiat va avea loc miercuri, 25 iunie 2024, cu ocazia Întâlnirii Tinerilor din Protopopiatul Vaslui, participanți la proiectul eparhial „Luna pastorației copiilor și tinerilor din Episcopia Hușilor”, la Mănăstirea „Sfânta Treime”- Tanacu.

Concursul Național Catehetic „Hristos- Cuvântul care vindecă” este organizat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, de către Sectorul teologic-educațional al Patriarhiei Române, în parteneriat cu Ministerul Educației, în perioada noiembrie 2023-mai 2024.

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat ca anul 2024 să fie declarat, în Patriarhia Română, Anul omagial al pastorației şi îngrijirii bolnavilor și Anul comemorativ al tuturor Sfinţilor tămăduitori fără de arginţi.

Între manifestările culturale şi educaţionale, programate cu prilejul anului omagial şi comemorativ, Sectorul teologic-educațional a organizat Concursul Național Catehetic.

Concursul își propune să valorifice conținutul de credință al Bisericii Ortodoxe cu privire la boală, suferință și comuniune a omului cu Dumnezeu și cu aproapele său, să promoveze relația/legătura de iubire, de cunoaștere, de apropiere și slujire dintre oameni, cu precădere relația copiilor și tinerilor în raport cu cei în suferință, promovând dialogul, colaborarea și fapta cea bună izvorâtă din iubire și credință.