Toţi copiii din satele parohiei Ţifu, protopopiatul Bârlad, aproximativ 60 de micuţi, au primit daruri de Crăciun prin grija Preasfinţitului Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, în dimineaţa zilei de marţi 19 decembrie.

Parteneriatul încheiat între Episcopia Huşilor şi Parohia ortodoxă română „Sfântul Nicolae” din Londra, păstorită de părintele Eugen Darie, a vizat identificarea familiilor cu mulţi copii şi cu o situaţie materială dificilă, cărora li s-au oferit ajutoare sub forma darurilor de Crăciun. Ajutoarele au constat în haine, încălţăminte, jucării, dulciuri şi medicamente, oferite în cadrul bisericii parohiale din satul Ţifu de către delegatul Preasfinţitului Episcop Ignatie, părintele consilier eparhial Cosmin Gubernat, împreună cu părintele Vasile Lăiu, protopopul Protopopiatului Bârlad.  Copiii din Ţifu, Răşcani şi Micleşti, sate foarte mici, componente ale Parohiei Ţifu, alături de preotul lor paroh, Cătălin Zaharia, am mulţumit tuturor celor care au contribuit la bucuria lor prin interpretarea mai multor colinde. În perioada imediat următoare vor fi împărţite pachete cu hăinuţe şi obiecte de igienă personală pentru toţi nou-născuţii din aceste comunităţi.

De asemenea, acţiunea va continua zilele următoare în parohia Ştioborăni, protopopiatul Vaslui şi în satele parohiei Voineşti, protopopiatul Bârlad.