În după-amiaza zilei de joi, 6 decembrie a.c., ca o prelungire a sărbătorii Sfântului Ierarh Nicolae, Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, va oficia o slujbă de binecuvântare şi va inaugura, începând cu ora 15.30, Așezământul Social „Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei” din Bârlad, al treilea centru social al Asociației „Filantropia Ortodoxă Huși”.

Așezământul Social „Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei” funcţionează în cadrul Parohiei „Sfântul Gheorghe” din Bârlad, coordonator fiind părintele paroh Adrian Ţapu. Aşezământul dispune de două module de asistență socială pentru 50 de beneficiari: un Centru de zi pentru 25 de copii și un Serviciu de îngrijire la domiciliu pentru 25 de persoane vârstnice.