În prima săptămână a Postului Mare, la Catedrala Episcopală din Huşi, Preasfinţitul Părinte Episcop Ignatie va oficia, în zilele de luni, marţi, miercuri şi joi, slujba Pavecerniţei Mari şi a Canonului Sfântului Andrei Criteanul, începând cu ora 17.00.

În perioada Postului Mare, la Catedrala Episcopală din Huși, Liturghia Darurilor mai înainte sfințite va fi oficiată în zilele de luni, miercuri și vineri, începând cu ora 17.00.

De asemenea, la îndemnul Preasfințitului Părinte Episcop Ignatie, în bisericile parohiale, această slujbă va fi săvârșită în după-amiaza zilelor de miercuri și vineri, pe tot parcursul Postului Mare.

Ierarhul Huşilor va sluji Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite în fiecare zi de luni la Catedrala Episcopală iar în zilele de miercuri şi vineri în parohiile eparhiei.