Aula „Teoctist Patriarhul” a Palatului Patriarhiei din București a găzduit joi, 29 septembrie, sub președinția Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, lucrările Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în cadrul cărora au fost dezbătute mai multe subiecte de ordin teologic, liturgic și administrativ. La final, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a oferit daruri ierarhilor prezenți.

După citirea apelului nominal de către Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop-vicar patriarhal și secretar al Sfântului Sinod, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a declarat deschise lucrările înaltului for bisericesc, dând citire punctelor aflate pe ordinea de zi. În continuare, lucrările în plen au fost suspendate, tematicile fiind discutate pe comisii, care s-au întrunit separat, după cum urmează: Comisia pastorală, monahală și socială în Salonul „Sfântul Ioan Casian”; Comisia teologică, liturgică și didactică în Salonul „Sfântul Niceta de Remesiana”; Comisia canonică, juridică și pentru disciplină în Salonul „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare”, iar Comisia pentru comunități externe, relații interortodoxe, intercreștine și interreligioase în Salonul „Sfânta Cuvioasă Parascheva”.

După reluarea lucrărilor în plen, raportorii celor patru comisii au prezentat referatele de lucru, precum și propunerile referitoare la subiectele aflate pe ordinea de zi discutate în cadrul comisiilor.

sursa: ziarullumina.ro