Marți, 30 octombrie a.c., Asociația Tinerilor Ortodocși Vaslui a împlinit trei ani de la înființare. Cu acest prilej, tinerii atoveni au organizat un moment festiv în sala de sedințe a Protopopiatului Vaslui, care s-a desfășurat în prezența Preasfințitului Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor și a reprezentanților instituțiilor publice județene și locale din municipiul Vaslui.

Pentru a marca acest moment aniversar organizat în Anul Centenarului Marii Uniri de la 1918, tinerii au venit în costumații ce amintesc de anul 1918, pentru a aminti de visul secular al românilor de pretutindeni de a trăi în granițele unui singur stat românesc.

În cadrul întâlnirii, Preasfintitul Ignatie a vorbit despre rolul tinerilor în viața Bisericii, despre frumusețea și bucuriile vieții ca tânăr și i-a asigurat pe tinerii prezenți de suportul necondiționat pe care îl va acorda permanent pentru implicarea acestora în activitățile misionare, educaționale, filantropice și culturale ale Bisericii.

Prezenți la eveniment, dl. Dumitru Buzatu, Președintele Consiliului Județean Vaslui și dl. Vasile Pavăl, Primarul Municipiului Vaslui, s-au arătat plăcut surprinși de rafinamentul și frumusețea evenimentului, apreciind lucrarea tinerilor ortodocși și precizând că vor susține în continuare toate activitățile acestor tineri.

La eveniment tinerii atoveni au jucat o piesă de teatru, au degustat din bucatele tradiționale preparate la ei acasă și s-au bucurat prin muzică și dans tradițional, toate acestea într-o atmosferă și într-un cadru creștin.

Pe această cale se aduc mulțumiri părintelui Marian Tănasă, precum și părintelui Eduard Irimia și doamnei preotese Elisabeta pentru dăruirea și efortul de care dau dovadă în lucrarea cu acești tineri minunați.