În contextul celebrării Centenarului Marii Uniri, sunt evidenţiate, prin momente liturgice şi culturale, anumite evenimente care s-au înscris în cartea de aur a neamului nostru. Unul dintre acestea îl constituie împlinirea a 100 de ani de la momentul providenţial al unirii Bucovinei cu Regatul României, act împlinit în data de 28 noiembrie 1918.

Pentru a-i cinsti cum se cuvine pe făuritorii acestui moment istoric, în data de 28 noiembrie a.c., începând cu ora 13.00, la Catedrala Episcopală din Huși, Preasfințitul Părinte Episcop Ignatie va săvârși slujba de pomenire a tuturor celor care și-au adus contribuția  la acest eveniment.

Potrivit îndemnului pastoral adresat de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, în bisericile de parohie şi mănăstirile de pe cuprinsul Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, se vor săvârși slujbe de pomenire, ca prinos de adâncă recunoştinţă pentru marii noştri înaintaşi.