Marţi, 09 octombrie a.c., a fost oficiată slujba de înmormântare pentru părintele protosinghel Antonie Atodiresei, stareţul Mănăstirii Bogdăniţa, Protopopiatul Bârlad. Înmormântarea a avut loc, potrivit dorinţei sale, la Mănăstirea Văratec din judeţul Neamţ. Delegatul Preasfinţitului Părinte Episcop Ignatie al Huşilor a fost părintele protopop Vasile Lăiu.

Părintele protosinghel Antonie Atodiresei s-a născut în localitatea Drăguşeni, judeţul Suceava într-o familie cu 11 copii. De tânăr a intrat în obştea monahală a schitului Icoana ce aparţine de Mănăstirea Neamţ. În anul 2003 a fost chemat de vrednicul de pomenire Episcop Ioachim Mareş al Huşilor pentru a readuce la viaţă Mănăstirea Bogdăniţa din Protopopiatul Bârlad. Aici a ridicat biserica ce poartă hramul „Sfântul Ierarh Nicolae”.

În urma unei îndelungi suferinţe, îndurată creştineşte, a trecut la cele veşnice în după-amiaza zilei de duminică 7 octombrie 2018.

Veşnica lui pomenire din neam în neam!