În Duminica Pogorârii Sfântului Duh, Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, înconjurat de un sobor de preoţi, a oficiat Sfânta Liturghie în biserica schitului Drăgeşti, protopopiatul Vaslui, cu prilejul hramului sfântului lăcaş.

În omilia rostită, Preasfinţia Sa a enumerat principalele indicii care atestă prezenţa Duhului Sfânt în viaţa omului:

„Duhul Sfânt ne învaţă întotdeauna binele pe care trebuie să-l facem, ne călăuzeşte, ne dechide mintea, ne întelepţeşte sufletul şi inima să facem binele. Când eşti ataşat de rău, de murdărie, şi de urâtul acestei lumi, Duhul Sfânt nu este în tine, este un alt duh, al celui rău. Iar el este cel care îţi domină gândurile, existenţa, prietenii şi întreaga viaţă. Dacă prin faptele tale întrupezi urâtul şi păcatul, cu toate formele lui: minciună, invidie, calomnie, etc., atunci nu ai pe Sfântul Duh. Dacă nu avem încredinţarea că suntem îndrăgostiţi de a face binele şi de a-l învăţa, înseamnă că Duhul Sfânt nu este în noi, este un alt duh. (...)

Sfântul Duh este Cel care ne dă putere să biruim păcatul. Păcatul este cel care ne înjoseşte. În momentul în care el te domină, fie prin desfrânare, prin iubirea de bani, prin invidie, şi altele, te trasformi într-un om care nu mai esti liber. Dar Duhul Sfânt, când vine în viaţa ta, îţi dă putere să biruieşti răul din tine. Deci, a avea pe Sfântul Duh în noi, înseamnă şi dorinţa de a birui păcatul din noi.(...)

Duhul Sfânt nu ne mai lasă să fim ademeniţi de cele lumeşti, pentru că ne îndrăgosteşte de cele cereşti.

Prin Duhul Sfânt îl cunoştem pe Dumnezeu. Îl întelegem pe Dumnezeu şi stim Cine este, că nu este doar un set de convingeri la care aderăm. Şi El devine viaţa noastră. Şi aduce bucurie, pace şi linişte în viaţa omului. Duhul Sfânt te restructurează ca om.”

Fiind prima Liturghie Arhierească pe care a săvârşit-o aici, Părintele Episcop Ignatie a oferit, în dar, părintelui stareţ Vichentie Lupu, Sfântul Antimis pentru Mănăstirea Rafaila şi pentru schitul Drăgeşti.