Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a oficiat luni seară slujba Vecerniei unită cu Litia în cinstea Sfinţilor Trei Ierarhi, Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur în biserica parohiei Codăeşti cu prilejul hramului sfântului lăcaş.

În cuvântul de învăţătură Preasfinţia Sa a evidenţiat câteva aspecte din viaţa fiecăruia dintre sfinţii sărbătoriţi, concluzionând că: „Pentru ei, credinţa nu a fost un simplu set de cunoştinţe teoretice, ci era o realitate de viaţă şi de moarte, făcea parte din ADN-ul vieţii lor spirituale.(...) Să luăm aminte şi să ne luăm mult mai în serios credinţa, şi noi episcopii, preoţii, dar şi dumneavoastră credincioşii. Să învăţăm de la fiecare, de la Sfântul Vasile cel Mare înţelepciunea şi asceza, de la Sfântul Grigorie autenticitatea şi lupta pentru credinţă, iar de la Sfântul Ioan Gură de Aur duhul de pocăinţă, de întoarcere de la cele ce ne desfigurează la cele care ne înfrumuseţează şi redau chipului lui Dumnezeu din noi strălucirea pe care a avut-o în Taina Sfântului Botez.”

La finalul slujbei, Ierarhul Huşilor a oferit preoţilor slujitori din Codăeşti, Vlad Rusu şi Andrei Marciuc, Sfântul Antimis.