În data de 11 februarie 2018, în Duminica Înfricoșătoarei Judecăți, a treia din perioada Triodului, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a fost prezent în mijlocul credincioșilor bisericii cu hramul Sfânta Cuvioasă Parascheva din municipiul Vaslui, unde a slujit Sfânta Liturghie.

În cadrul acestui moment de bucurie pentru slujitorii și enoriașii bisericii închinate "celei mult folositoare", Preasfințitul Ignatie a dăruit noul Sfânt Antimis, iar după Sfânta Evanghelie a rostit un cuprinzător cuvânt de învățătură despre semnificațiile acestei zile arătând că "în această duminică Biserica ne aduce aminte de faptul că noi oamenii, nu suntem veșnici pe acest pământ, pentru că va veni momentul când toți ne vom întâlni cu Dumnezeu - Omul Iisus Hristos, care ne va judeca pe fiecare dintre noi în funcție de faptele pe care noi le-am făcut... Duminica de astăzi este una foarte actuală, pentru că sunt foarte mulți oameni care nu mai cred în faptul că Dumnezeu este și Judecătorul nostru, nu mai cred că va veni și un moment când toți oamenii ne vom întâlni în fața lui Dumnezeu, care știe inima fiecăruia dintre noi, descoperindu-ne unul pe celălalt exact așa cum suntem și cum Dumnezeu ne vede pe fiecare dintre noi după cum suntem cu adevărat în inima noastră."

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa a oficiat Taina Sfântului Botez pentru pruncul Vladimir, fiul preotului Bogdan Apostu de la Parohia Dănești, naș de botez fiind părintele Ionel Darie, paroh al Parohiei Sfânta Cuvioasă Parascheva – I Vaslui.

Tot în cursul acestei zile, Preasfințitul Ignatie a dăruit noile Sfinte Antimise pentru Parohia Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil din municipiul Vaslui și pentru Parohia Moara Grecilor - Cartierul Nou, suburbie a municipiului Vaslui.