Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a participat în după-amiaza zilei de duminică, 10 decembrie, la cea de a V-a ediție a Festivalului „Colinda Brăițenilor” din comuna Șuletea, eveniment organizat de Primăria Șuletea alături de Parohia din localitate și de Asociația Culturală „Virgil Caraivan”- Șuletea.

Căminul Cultural s-a dovedit a fi neîncăpător pentru cei care au venit să asculte colindele.

Pe scena Căminului Cultural din Șuletea au urcat Corul Parohiei Șuletea, dirijat de preotul paroh Aurel Zlat, grupul „TeraPsi”, format din pacienți ai Spitalului de Psihiatrie din Murgeni, dirijați de asistentul social Sergiu Stratulat, corul de copii de la Școala Armășeni din Băcești, grupul „Bucuria Copiilor” din Floreni, dirijați de preotul Mereuță Dan, grupul „Anastasia” din Parohia Giurcani, dirijați de preotul Opaiț Paul, și corala Catedralei „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Huși, dirijați de preotul Marian Simion.

Ultimul grup de colindători a fost format din studenți de la Facultatea de Teologie din Alba Iulia, fii duhovnicești ai Părintelui Episcop Ignatie.

După încheierea colindelor, domnul profesor universitar Laurențiu Șoitu, fiu al satului, a transmis un mesaj privind cinstirea strămoșilor prin colinde.

În cuvântul de încheiere, Preasfințitul Părinte Ignatie a vorbit despre bucuria acestor colinde:

„…oare reușim să transmitem, cel puțin în zilele de Crăciun, același entuziasm al colindatului cum îl simțim aici, în acest Cămin Cultural? Sper ca această tradiție a colindatului să nu rămână la nivel de sală, de casă de cultură, ci să continuăm colindatul în mod tradițional, până în ziua de Bobotează, după cum și verbul „a colinda” exprimă această mergere din casă în casă și vestirea Nașterii Domnului.

Le mulțumesc tuturor colindătorilor pentru că ne-au făcut să gustăm un pic mai devreme din atmosfera de har și multă bucurie a sărbătorilor de iarnă. Copiii exprimă cel mai bine bucuria colindelor, pentru că ei Îl colindă pe Cel care a fost un copil, un Prunc nevinovat.”

În final, Preasfințitul Părinte Ignatie a încântat audiența cu un colind din zona natală a Preasfinției Sale și a propus ca la festivalul de anul următor, grupurile de colindători participante să culeagă și să pregătească colinde din zonele de unde provin.

După încheierea festivalului, Preasfințitul Părinte Ignatie, însoțit de părintele Marius – Cătălin Antohi, protopop al Protopopiatului Huși și de părintele Vasile Lăiu, protopop al Protopopiatului Bârlad, a vizitat biserica parohială din Șuletea, cu hramul „Sfântul Nicolae”.