Perioada Postului Mare a venit în Episcopia Huşilor cu un nou Program social-filantropic, intitulat „Caravana dăruirii”. El este rodul parteneriatului încheiat de Sectorul Cultural-Misionar al Eparhiei cu Parohia „Sfântul Ierarh Spiridon” din localitatea Reggio Emilia, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, păstorită de părintele Mihail Adrian Ciocîrlan.

Prin intermediul acestui program vor fi distribuite aproximativ 20 de tone de alimente, haine şi jucării pentru copii, toate strânse prin intermediul unei colecte organizate în parohia românească din Reggio Emilia, Italia. Vizate de acest Program sunt familiile defavorizate, cu mulţi copii, precum şi persoanele în vârstă, cu venituri foarte modeste.

Prima acţiune a acestui program s-a derulat în satul Ştioborăni, protopopiatul Vaslui, unde aproximativ 70 de persoane, atât copii, cât şi vârstnici, au fost vizitaţi acasă şi au primit pachete constând în alimente de bază (orez, făină de grâu, ulei, zahăr, paste, conserve de peşte, mazăre, fasole), dulciuri, haine și jucării.

Programul va continua în perioada următoare şi în alte comunităţi rurale.