În după-amiaza zilei de sâmbătă, 10 noiembrie a.c., Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a săvârşit slujba Vecerniei Mari unită cu Litia în cinstea Sfântului Mare Mucenic Mina, la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena şi Sfântul Mina” din municipiul Vaslui, cu prilejul hramului sfântului lăcaş.

Din soborul de slujitori au făcut parte şi părinţii consilieri eparhiali Vladimir Beregoi şi Cosmin Gubernat, părintele protopop Adrian Chirvasă şi părinţii slujitori de la această parohie, Constantin Pârcălabu şi Florin Pârcălabu. Răspunsurile la strană au fost date de grupul psaltic „Sfântul Grigorie Palama”.

În cuvântul de învăţătură rostit, Părintele Episcop Ignatie a vorbit despre măsura dragostei la care sunt chemaţi creştinii:

„Noi, în general, iubim pe cineva doar dacă considerăm că el merită acest lucru. Avem propriile noastre criterii, propria structură interioară. Dragostea oamenilor este una foarte versatilă, schimbătoare şi foarte mult de tranziţie. Noi îi iubim pe cei ce ne iubesc pe noi, pe cei care văd doar binele din sufletul nostru! (...) Sfântul Pavel ne îndeamnă ca noi să avem ca măsură a dragostei, dragostea lui Hristos faţă de noi.

Pentru noi oamenii, este de ajuns ca cineva să ne greşească o singură dată, deşi de nouăzeci şi nouă de ori ne-a făcut bine, şi îl smulgem din inima noastră, contabilizăm doar răul. Hristos nu ne-a iubit în felul acesta, cu toate că a primit la picioarele Crucii nimicul urii. El a rămas în continuare cu braţele întinse, parcă îmbrăţişând ura oamenilor şi topind răutatea lor în focul dragostei Sale. A făcut un singur lucru: S-a rugat pentru ei!”

„Aceasta înseamnă dragostea lui Dumnezeu: să nu te părăsească chiar şi când greşeşti sau Îi întorci spatele! Aşa ne iubeşte Dumnezeu!”

„Dragostea lui Hristos de pe Cruce se reflectă cel mai bine în dragostea mamei faţă de copii. Ea nu-şi reneagă niciodată copilul, indiferent de situaţie. (...) Noi de ce nu putem iubi ca şi Hristos? Pentru că avem multe patimi în suflet. Aceasta este măsura dragostei lui Hristos: să iubeşti pe cineva când nu merită acest lucru!”

Anul acesta, în preajma sărbătorii Sfântului Mare Mucenic Mina, se împlinesc 20 de ani de la punerea pietrei de temelie pentru această biserică şi 10 ani de la momentul sfinţirii ei. În prezent, în interior se execută lucrările de pictură.

Acest moment aniversar a fost marcat la finalul slujbei şi de un grup de copii din parohie care au intonat mai multe cântece religioase şi patriotice.