În Duminica a XXVII-a după Rusalii, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica Parohiei Benești, Protopopiatul Vaslui. Cu acest prilej, Preasfinţia Sa a hirotonit întru preot pe diaconul Ștefan Cozma, noul paroh al acestei comunități.

Din soborul slujitorilor a făcut parte și părintele protopop Adrian Chirvasă.

În omilia rostită, Ierarhul Hușilor a explicat de ce Hristos este Cel care o cheamă spre vindecare pe femeia gârbovă:

„Mesajul pe care vrea să ni-l transmită acest pasaj evanghelic este următorul: Dumnezeu ne vrea drepți în fața Lui! Ne vrea în poziție verticală, să avem verticalitatea și conștiința curată de a ne uita înspre Dumnezeu.

Din punct de vedere spiritual, păcatele sunt cele care ne gârbovesc pe fiecare, ne înconvoaie spre pământ, și nu ne mai dau această capacitate interioară de a ne uita drepți înspre Dumnezeu. Cine are curajul să spună că este drept înaintea lui Dumnezeu și să se uite cu conștiința limpede spre El?

Păcatele ne înconvoaie pentru că noi nu vrem să ne uităm înspre Dumnezeu!

Hristos ne transmite mesajul că El ne vrea drepți. Însăși poziția trupului nostru ar trebui să ne conștientizeze că trebuie să fim oameni verticali, drepți, cinstiți, în tot ceea ce întreprindem. (...)

Sfânta Euharistie este cea care ne vindecă real de această boală cumplită a gârbovirii spirituale. Desigur, când ne spovedim și recunoaștem păcatele noastre, starea noastră de decadență, Dumnezeu ne învie prin Împărtășanie! Păcatele ne fură perspectiva vieții spirituale. Avem nevoie să ne mutăm de la păcatele noastre pentru a avea o viziune de ansamblu asupra vieții în Hristos!”

La finalul Sfintei Liturghii, Părintele Episcop Ignatie a instalat pe noul preot paroh al Parohiei Beneşti, părintele Ştefan Cozma, oferindu-i, potrivit rânduielii, Sfânta Evanghelie, Sfânta Cruce şi cheile bisericii. De asemenea a mulţumit tuturor celor prezenţi pentru participarea la Sfânta Liturghie şi pentru bucuria manifestată pentru faptul că au un preot în mijlocul lor.