În ajunul sărbătorii Adormirii Maicii Domnului, Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a săvârşit slujba Vecerniei şi Prohodul Maicii Domnului în biserica parohiei Dobrina din Huşi, cu prilejul hramului sfântului lăcaş.

La finalul slujbei, Ierarhul Huşilor a vorbit celor prezenţi despre semnificaţiile sărbătorii Adormirii Maicii Domnului:

„Maica Domnului, prin Adormirea ei, ne încredinţează, pe fiecare dintre noi, că putem să primim darul unei morţi binecuvântate, convertite în bucuria întâlnirii cu Hristos întru slavă. (...)

Moartea Maicii Domnului este asemenea morţii lui Hristos. Hristos, prin faptul că Şi-a asumat moartea, nu a făcut altceva decât să o convertească, să o desfiinţeze: „cu moartea pe moarte călcând”. Moartea nu a fost o fatalitate, un punct terminus al vieţii, ci este biruinţă asupra ei. Prima care se bucură de această biruinţă asupra morţii este Maica Domnului.”

De asemenea, Preasfinţitul Ignatie a insistat pe exemplul de viaţă şi de credinţă oferit de Maica Domnului:

„După Hristos, Maica Domnului este modelul uman la care ne uităm şi pe care încercăm să-l urmăm. Ea este cea care a trăit într-o discreţie totală şi manifestă totodată o sensibilitate faţă de nevoile noastre, aşa cum s-a întâmplat la Nunta din Cana Galileii.

Maica Domnului este şi o fire contemplativă: aşeza toate cuvintele lui Hristos în inima sa, devenind astfel o scriptură vie. (...)

Maica Domnului concentrează în personalitatea sa, în viaţa sa, tot ceea ce este mai frumos pentru orice om care vrea să trăiască credinţa în Hristos. (...) Adormirea Maicii Domnului este o sărbătoare de lumină din care învăţăm că, dacă ştim să ne trăim viaţa întru Hristos, moartea noastră nu mai devine un chin, o realitate implacabilă.”

Mâine, în ziua sărbătorii Adormirii Maicii Domnului, Părintele Episcop Ignatie va sluji la Mănăstirea Moreni, protopopiatul Vaslui.