În seara zilei de vineri, 10 august, Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a oficiat slujba Paraclisului Maicii Domnului în parohia Arsura, protopopiatul Huşi.

La finalul slujbei, Părintele Episcop Ignatie a vorbit despre roadele rugăciunilor adresate Maicii Domnului, şi în special despre Paraclis:

Cerem în această slujbă ca Maica Domnului să nu ne încredinţeze ajutorului omenesc. Oamenii ne ajută atunci când au un scop, iar când ai cea mai mare nevoie de ei, te părăsesc.(...) Omul este versatil, trece de la o stare la alta foarte rapid. Maica Domnului este cea care, indiferent de cât de păcătoşi suntem, dacă avem dragoste faţă de ea, ne ajută, dar nu ca oamenii, ci ca cea care are trecere în faţa lui Dumnezeu. (...) Maica Domnului ne încredinţează că este grabnic ajutătoare, dacă venim la ea cu credinţă şi multă smerenie!

De asemenea, Ierarhul Huşilor a oferit, în dar, părintelui paroh Neculai Hălăngescu, Sfântul Antimis.