În după-amiaza zilei de duminică 6 septembrie 2020, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a săvârșit Taina Sfântului Botez pentru cel de-al patrulea copil al familiei părintelui Lucian Braharu de la Parohia Banca Sat, Protopopiatul Bârlad, și a sfinţit altarul de vară ridicat în curtea bisericii parohiale.

După oficierea Tainei Sfântului Botez, Ierarhul Huşilor a explicat celor prezenţi semnificaţiile principalelor momente ale Tainei şi a săvârşit şi Rugăciunile la înfierea copilului, pruncul nou botezat, Efrem, fiind înfiat de familia părintelui Lucian Braharu.

Cu prilejul aceleiaşi vizite pastorale, Părintele Episcop Ignatie a sfinţit şi altarul de vară pictat, ridicat în curtea bisericii din Banca Sat.

Preasfinţia Sa a oferit crucea episcopală pentru mireni domnului Cristinel Stamatin, ctitorul altarului de vară şi cel care s-a implicat constant în activităţile edilitare şi misionare ale Parohiei Banca Sat.

În semn de preţuire pentru activitatea pastorală şi edilitară desfăşurată până în prezent, Părintele Episcop Ignatie a hirotesit întru iconom stavrofor pe părintele paroh Lucian Braharu.