Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, împreună cu membrii Sfântului Sinod, a sfinţit joi Marele Mir, în Catedrala Patriarhală. La acest eveniment a fost prezent și Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor.

Marele Mir sfințit în cadrul slujbei din Joia Mare a fost preparat în primele trei zile din Săptămâna Pătimirilor la Mănăstirea Duminica Sfinților Români din apropierea Capitalei.

Sfințirea Marelui Mir a avut loc în Biserica Ortodoxă Română pentru a 22-a oară de la primirea autocefaliei. Evenimentul s-a petrecut exact în ziua în care se împlinesc 134 ani de la emiterea Tomosului de autocefalie de către Patriarhia Ecumenică.

Fiecare eparhie din Patriarhia Română va primi o cantitate de cinci litri din Sfântul şi Marele Mir care este utilizat la sfințirea bisericilor, antimiselor şi la oficierea Sfintei Taine a Mirungerii.

Sursa, Foto credit: Basilica.ro