Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a participat sâmbătă, 25 septembrie 2021, cu binecuvântarea și la invitația Înaltpreasfințitului Părinte Iosif, Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale și Meridionale, la sfințirea Mănăstirii Ortodoxe Românești „Acoperământul Maicii Domnului” Vedrin, Namur, - prima mănăstire românească din Belgia.

Slujba a fost săvârșită de un sobor de 5 ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române, sub protia Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Iosif.

Sute de credincioși, veniți din Belgia, Olanda și Franța, au fost părtași la acest eveniment istoric.

Mănăstirea a fost întemeiată în urmă cu unsprezece ani, creștinii ortodocși români din Belgia, și nu numai, găsindu-și aici liniștea, atunci când simt nevoia să iasă din zgomotul lumii.

Alături de Maica Domnului, sfântul așezământ mai are ca ocrotitori pe Sfântul Ioan Rusul și pe Sfântul Cuvios Siluan Atonitul.

sursa: trinitas.tv