Duminică, 15 decembrie 2019, după Sfânta Liturghie, oficiată de Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, în localitatea Bumbăta, filie a parohiei Vetrișoaia I, Protopopiatul Huși, a avut loc premierea câștigătorilor concursului eparhial de iarnă, ediția I, cu tema „Hristos se naște-n satul meu”.

Concursul face parte din manifestările organizate de Episcopia Hușilor cu prilejul Anului omagial al satului românesc în Patriarhia Română. Competiția a fost organizată de Sectorul activități cu tineretul, în parteneriat cu Asociația „Filantropia Ortodoxă”- Huși și cu Inspectoratul Școlar Județean Vaslui.

Obiectivele evenimentului au fost centrate pe copiii din mediul rural, de aceea și premierea a avut loc într-un sătuc, unul dintre cele mai mici din județ, unde mai trăiesc aproximativ 115 suflete.

La inițiativa Preafințitului Părinte Episcop Ignatie, festivitatea de premiere a fost organizată la Bumbăta deoarece aici nu mai sunt, în prezent, mulți locuitori, și cu toate că media de vârstă este înaintată, ei și-au ridicat o biserică frumoasă, împodobită și curată.

Încurajarea spre lectură și spre scris, competiția, colindele frumoase, bucuria, zâmbetele și emoțiile transmise de copii, precum și Sfânta Liturghie, au cuprins satul și l-au întinerit pentru câteva ore.

Evenimentul a fost posibil și datorită sprijinului acordat de domnul inginer Ioan Ciomaga, directorul Viacons Rutier Huși, și de doamna doctor Cristina Tiron, din Bârlad.

La acest concurs s-au înscris 210 elevi de la mai multe școli din mediul rural de pe raza județului Vaslui, la cele două secțiuni, A-poezie, pentru ciclul școlar primar și B-eseu, pentru ciclul școlar gimnazial.

După examinarea lucrărilor, comisia de jurizare a acordat premiile următorilor copii înscriși:

Secțiunea A-poezie

Premiul I: elevul Harpacică Rareș-Dimitrie, clasa a IV-a, Școala Gimnazială Bălteni;

Premiul II: eleva Ciocan Delia Maria, clasa a IV-a, Școala Primară Valea Oanei, comuna Ivănești;

Premiul III: elevul Pascaru Andrei Vlăduț , clasa a II-a, Liceul „Ștefan cel Mare”-Codăești;

Mențiune: eleva Hriscu Georgiana Gabriela, clasa a II-a, Școala Gimnazială Iana.

Secțiunea B- eseu

Premiul I: eleva Strat Andreea, clasa a VIII-a, Școala Gimnazială Banca Sat;

Premiul II: eleva Prutianu Petronela, clasa a VI-a, Școala Gimnazială Viișoara;

Premiul III: eleva Dobranici Paula Denisa, Școala Gimnazială Ștefan cel Mare;

Mențiune: eleva Sandu Ana Maria, Școala Gimnazială Gugești.

Premiile au constat în bani, cărți și dulciuri, Locul I primind 700 lei, Locul II 500 lei, Locul III 300 lei, Mențiunea 200 lei, pentru fiecare secțiune.

Preoții și profesorii coordonatori au primit diplome de mulțumire din partea Ierarhului Hușilor.