În după-amiaza zilei de sâmbătă, 21 septembrie 2019, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a oficiat slujba de sfințire a noului clopot al bisericii „Sfântul Ilie” din municipiul Bârlad.

La slujbă au participat părintele protopop Vasile Lăiu, care este și parohul bisericii „Sfântul Ilie”, părintele secretar eparhial Marin Tudorică, părintele protopop de Huși, Marius Cătălin Antohi, precum și preoți din oraș și împrejurimi.

Adresându-se celor prezenți, Părintele Episcop Ignatie a vorbit despre chemarea Bisericii manifestată prin sunetul clopotelor:

Clopotul este simbolul armoniei care ar trebui să ne sensibilizeze la rugăciune. Când vorbim de glasul clopotelor, ne gândim la chemarea pe care ne-o face Dumnezeu, iar noi nu ar trebui să o refuzăm.

Când, în viața de zi cu zi, cineva ne cheamă la un eveniment important, definitoriu pentru viața lui, din respect, din dragoste, nu refuzăm acea invitație. La fel, ori de câte ori auzim glasul clopotelor, ar trebui să nu refuzăm invitația pe care ne-o face Dumnezeu de a ne întâlni cu El.

Când venim la biserică, noi nu venim să ne întâlnim între noi, la biserică noi venim să ne întâlnim cu Dumnezeu, și prin El, îi întâlnim și pe cei din jurul nostru.

Sunetul unui clopot este sinonim cu armonia. Acest lucru se întâmplă ori de câte ori venim la slujbă, la rugăciune, se instaurează în noi o stare de armonie.

Avem mare nevoie de această stare de armonie. Să ne cânte sufletul de bucurie, de harul lui Dumnezeu pe care îl primim la fiecare slujbă.

Nu conștientizăm, din păcate, la adevărata intensitate, cât de mult ne dezintegrează păcatul și cât de mult instalează în noi haosul, dezordinea.

Dacă răspundem afirmativ chemării glasului clopotelor, prin rugăciune, prin binecuvântarea lui Dumnezeu, se instalează în noi starea de armonie, de liniște, de pace”.

Preasfinția Sa a mulțumit părintelui protopop Vasile Lăiu și celor care au contribuit la achiziționarea noului clopot, afirmând că acesta este o expresie a jertfelniciei credincioșilor și a parohiei.

În după-amiaza zilei de duminică, 23 septembrie 2019, Părintele Episcop Ignatie a fost prezent și în mijlocul obștii Mănăstirii Grăjdeni, Protopopiatul Bârlad, unde a sfințit cele trei noi clopote, amplasate în clopotniță.