Sâmbătă, 17 noiembrie a.c., credincioşii Parohiei misionare „Poiana lui Alexa”, comuna Puşcaşi, Protopopiatul Vaslui au primit în mijlocul lor pe Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor. Preasfinţia Sa a slujit Sfânta Liturghie în biserica parohială şi a hirotonit întru preot pe diaconul Cătălin Corogeanu, noul paroh al comunităţii.

Din soborul slujitorilor au făcut parte şi părinţii consilieri eparhiali Vladimir Beregoi şi Bogdan Mucileanu, precum şi părintele protopop Adrian Chirvasă.

Explicând textul evanghelic citit în cadrul Sfintei Liturghii, Părintele Episcop Ignatie a vorbit despre ce presupune urmarea Domnului Hristos:

Evanghelia ne vorbeşte despre ce înseamnă să fii ucenic al lui Hristos, să Îl urmezi integral, cu întreaga dăruire a fiinţei tale pe Cel ce a venit în lume să descopere Împărăţia Cerurilor. (...) Împărăţia lui Dumnezeu printre oameni înseamnă prezenţa harului dumnezeiesc în sufletul omului. Hristos se dă exemplu pe Sine. El le cere ucenicilor Săi să nu se lege de nimic din lumea aceasta. (...) Dacă ne propunem să facem ceva în viaţa duhovnicească, trebuie să lăsăm păcatul pe care l-am iubit, plăcerea cu care ne-am îndulcit şi toate viciile cu care ne-am obişnuit şi care au devenit a doua noastră natură. Trebuie să te uiţi înspre Hristos şi astfel să rodească în tine harul lui Dumnezeu!”

De asemenea, Ierarhul Huşilor a insistat pe atitudinea pe care trebuie să o aibă slujitorii Bisericii, ca cei dintâi care îi urmează lui Hristos:

„Evanghelia ni se adresează nouă, celor ce vă slujim! Noi nu avem voie să ne uităm la cele ce ne împiedică să fim păstori buni! Ce îl împiedică pe un preot sau episcop să fie un păstor bun? În primul rând dacă nu îi sunt dragi slujbele, dacă nu-şi iubeşte oamenii, dacă nu-i caută, dacă nu merge la casele lor! Un alt obstacol, o ispită foarte mare, sunt banii: să pună banii mai presus de slujire, să condiţioneze slujirea pe care a primit-o în dar. (...)

Dacă se lasă prins de cele ale lumii de astăzi nu va fi un preot bun, nu va „plugări” cum se cuvine ogorul Evangheliei lui Hristos. (...) Să nu lăsăm să crească în inima noastră buruieni şi spini, să le plivim şi să lăsăm să crească florile virtuţilor.”

La momentul potrivit din cadrul Sfintei Liturghii, Părintele Episcop Ignatie a hirotonit întru preot pe diaconul Cătălin Corogeanu.

Preasfinţia Sa a vorbit credincioşilor prezenţi despre misiunea preotului şi despre coordonatele esenţiale ale slujirii preoţeşti:

„Misiunea esenţială a unui preot este ca el să se micşoreze şi Hristos să crească în el. În tot ceea ce face un preot, de la cele mai nesemnificative gesturi, până la întreg comportamentul său, toate acestea să facă trimitere la Hristos, să fie imprimate de duhul vieţuirii în Hristos. (...)

Să slujească, să păstorească credincioşii cu multă dragoste! Noi suntem chemaţi să-i iubim pe ceilalţi, chiar şi atunci când ei nu ne iubesc. (...)

Este nevoie şi de foarte multă smerenie. Autoritatea ta decurge din slujirea pe care o faci. A-ţi exercita autoritatea în Biserică înseamnă să-i slujeşti şi să-i iubeşti pe credincioşii tăi! (...)

Al treilea lucru care se cere unui păstor este jertfelnicia. Timpul lui să fie al lui Hristos şi al credincioşilor. Odată cu hirotonia, un preot este al Bisericii, viaţa lui este viaţa Bisericii. În funcţie de viaţa Bisericii îşi gestionează viaţa personală.”