Duminică, 19 iulie 2020,  în Parohia Pogana, Protopopiatul Bârlad a  avut loc lansarea buletinului trimestrial „Potirul Poganei“, Nr 1(5)/ iunie 2020.

Acest număr nou conține cuvinte duhovnicești, teme literare, traduceri din Serghei Esenin, articole cu caracter istoric, pastoral și gospodăresc.

Revista, fondată în 2018, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, prezintă activităţile pastoral-misionare şi culturale ale Parohiei „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Pogana şi nu numai, dar şi alte activităţi sau subiecte de interes general.

Se dorește ca această revistă să-i îndemne pe credincioșii comunei Pogana la comunicare și comuniune eclesială”, a menționat părintele paroh Aurelian Ciprian Tacu.