Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, s-a rugat pentru odihna sufletului Regelui Mihai I al României, trecut la cele veşnice în data de 5 decembrie 2017, săvârşind slujbe de pomenire atât în seara zilei de 5 decembrie, cu ocazia Privegherii, cât şi în cadrul Sfintei Liturghii din ziua de prăznuire a Sfântului Ierarh Nicolae.

Preasfinţia Sa a îndemnat preoţii Eparhiei Huşilor să înalţe rugăciuni pentru odihna sufletului Regelui Mihai I.

"Majestatea Sa, Regele Mihai I al României a întrupat simbolul unei Români integre, frumoase, cinstite şi autentice. Dumnezeu să-l odihnească în pace!" a menţionat Părintele Episcop Ignatie în faţa numeroşilor credincioşi aflaţi la Sfânta Liturghie în biserica parohiei Gugeşti, protopopiatul Huşi.