Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Ignatie, în Episcopia Hușilor se desfășoară, în perioada 19-21 septembrie 2024, Simpozionul Național „Cuviosul Nectarie Protopsaltul descoperit tinerilor”, eveniment organizat în contextul canonizării Cuviosului Nectarie Protopsaltul, originar din Huși.

Simpozionul a debutat joi, 19 septembrie 2024, prin Sfânta Liturghie, oficiată la Catedrala Episcopală din Huși, unde răspunsurile liturgice au fost date de Grupul Psaltic al Seminarului Teologic Ortodox „Sf. Ioan Gură de Aur” din Huși. Sfânta Liturghie a fost urmată de slujba de pomenire pentru cântăreții bisericești din Episcopia Hușilor.

A urmat apoi, în sala de ședințe a Protopopiatului Huși, atelierul de muzică psaltică „Opera Cuviosului Nectarie Protopsaltul în strănile mănăstirilor și parohiilor Episcopiei Hușilor”.

Atelierul, susținut de Dl.Lect. Univ. Dr. Adrian Sîrbu, dirijorul și fondatorul Corului Academic „Byzantion” din Iași, a urmărit studierea unor compoziții psaltice ale Sfântului Nectarie Protopsaltul, cu scopul de a fi implementate la strană de către cei prezenți.

Astăzi, evenimentul a continuat cu conferința „Cuviosul Nectarie Protopsaltul descoperit tinerilor”.

În cadrul conferinței au luat cuvântul invitați de seamă, precum: Dl. Lect. Univ. Dr. Habil. Nicolae Gheorghiță (Universitatea Națională de Muzică din București), Dl. Cercet. Șt. III Cătălin Cernătescu (Universitatea Națională de Muzică din București), Dl. Prof. Univ. Dr. Vasile Vasile și Dl. Lect. Univ. Dr. Adrian Sîrbu (Universitatea Națională de Muzică „George Enescu” din Iași), care au evidențiat personalitatea celui care a fost numit „Privighetoarea Muntelui Athos”, Cuviosul Nectarie Prodromitul.

Temele prelegerilor susținute în cadrul conferinței au fost: Lect. Univ. Dr. Habil. Nicolae Gheorghiță„Tipăriturile muzicale psaltice ale ieromonahului Macarie la Viena în 1823”; Cercet. Șt. III Cătălin Cernătescu„Cenzură și control: Muzicologia bizantină sub regimul comunist”; Prof. Univ. Dr.Vasile Vasile„Cuviosul Nectarie, Protopsaltul Sfântului Munte Athos”; Lect. Univ. Dr. Adrian Sârbu„Cuviosul Nectarie Prodromitul – model și chemare pentru psaltul de azi”.

La eveniment au participat studenți (membri ai Grupului Psaltic „Sf. M. Mc. Chiriachi”), profesori și elevi de la Seminarul Teologic „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Huși, preoți și cântăreți bisericești, precum și iubitori ai muzicii psaltice, din Eparhie și nu numai.

Manifestarea se va încheia în această noapte, începând cu orele 21.00 când, la Catedrala Episcopală din Huși, va avea loc Slujba Privegherii urmată de Sfânta Liturghie în cinstea Sfintei Cuvioase Casiana Imnografa (transmisă live pe pagina www.facebook.com/episcopiahusilor.ro/). Răspunsurile la strană vor fi date de membrii Grupului Psaltic „Nectarie Protopsaltul”, dirijat de Diac. Lect. Univ. Dr. Sabin Preda, și membrii Grupului Psaltic „Sf. M. Mc. Chiriachi”, al Catedralei Episcopale din Huși.

Evenimentul este cofinanțat de Consiliul Județean Vaslui și Asociația „Filantropia Ortodoxă” Huși.