Sâmbătă, 18 decembrie 2021, cu prilejul împlinirii a 175 de ani de la trecerea la cele veșnice a Mitropolitului Veniamin Costachi, episcop al Hușilor între anii 1792-1796, originar din satul Roșiești, județul Vaslui, va avea loc, în localitatea sa natală, Simpozionul național „Mitropolit Veniamin Costachi – 175 ani de la trecerea în eternitate”. Evenimentul este organizat de Consiliul Județean Vaslui, Episcopia Hușilor, Biblioteca Județeană „Nicolae Milescu Spătarul”, Muzeul Județean Vaslui și Primăria și Consiliul Local Roșiești.

Manifestarea va debuta, la ora 9.30, cu Slujba Parastasului, la biserica „Pogorârea Sfântului Duh”, din satul Roșiești.

Lucrările Simpozionului vor începe la ora 11.00, la „Centrul Cultural Nicolae Bagdasar” din localitate.

Vor susține comunicări:

PS Ignatie, Episcopul Hușilor:  Mitropolitul Veniamin Costachi sau despre supravieţuirea prin limba română – glose pe marginea Introducerii scrise la Liturghierul din 1834.

Prof. univ. dr. Constantin Cucoș, Universitatea Al. I. Cuza – Iași: Învățătura și cultura prin (bine)cuvântări și fapte pe măsură. Exemplul Mitropolitului Veniamin Costachi.

Prof. univ. dr. Constantin Dram, Universitatea Al. I. Cuza – Iași: Veniamin Costachi – constructor educațional în „lungul timpului”.

Prof. dr. Cătălin Turliuc, Academia Română, filiala Iași: Un ierarh și cărturar la confluența cu istoria: Veniamin Costachi.

Prof. Costin Clit, Colegiul Național Cuza Vodă Huși: Veniamin Costachi, Episcop al Hușilor.

Prof. dr. Elena Monu, Academia Bârlădeană, prezentare carte: Elena Monu, „Familia Costachi. Istorie și genealogie”.

Pr. Prof. dr. Aurel Florin Țuscanu, Arhiepiscopia Romanului și Bacăului: Veniamin Costachi, Episcop al Romanului.

Arhid. lector dr. Vasile Demciuc, Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava: Mitropolitul Veniamin Costachi și Mănăstirea Slatina.