Vineri, 12 octombrie, Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, va oficia, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Teofan, Sfânta Liturghie la Catedrala Mitropolitană din Iaşi, în cadrul manifestărilor dedicate sărbătorii hramului Sfintei Cuvioase Parascheva.

Sâmbătă, 13 octombrie, Ierarhul Huşilor va oficia Sfânta Liturghie în Parohia Pogana, Protopopiatul Bârlad. Slujba va fi urmată de sfinţirea casei parohiale din localitate.

În după-amiaza aceleiaşi zile, de la ora 17.00, Preasfinţitul Ignatie va pune piatra de temelie pentru o nouă biserică în localitatea Gura Văii, Parohia Bogdana, Protopopiatul Huşi.

Duminică, 14 octombrie, Preasfinţia Sa va participa, alături de un sobor de ierarhi, la Sfânta Liturghie oficiată cu prilejul sărbătorii Sfintei Cuvioase Parascheva la Catedrala Mitropolitană din Iaşi (pe podiumul din B-dul Ştefan cel Mare şi Sfânt).